Синоними: усойниче, кучи език, кърско червило, сечено биле, осойниче, лесоча опашка, лисича опашка, лисичетиня, осойница трева, левче
Разпространение:
Обикновеното усойниче расте в сухи, тревисти, запустели и необработени места в равнините и планините при надморска височина до 2000 м.
Описание: Обикновеното усойниче е двегодишно тревисто растение. То има изправено, покрито с разперени твърди власинки неразклонена стъбло, достигащо на височина 30-90 см. Листата му са ланцетни. Приосновните листа са по-едри, покрити с власинки, стесняващи се постепенно в крилата дръжка и достигащи на дължина 5-14 см и широчина 1-2 см. Стъблените листа са по-дребни, покрити с власинки и приседнали. Цветовете на обикновеното усойниче са събрани в класовидно съцвение, достигащо на височина 20 см. с дълбока пет-делна чашка с дължина до 12 мм. Венчето е с тръбичка, неправилна пет-делна коронка, чиито горни дялове са двойно по-дълги от долните. Първоначално цветовете са розово-червени и впоследствие стават сини. Има 5 стърчащи тичинки и горен яйчник. Плодът на обикновеното усойниче е овална пирамида, достигащ на дължина до 3 мм.
Цъфти май-септември.
Употреба:Употребяват се корените и листата на обикновеното усойниче.Корените се изваждат в края на лятото и началото на есента, почистват се и се сушат в проветриви помещения или в сушилня при 450С.
Съдържание на елементи: В корените и листата се съдържат алкалоиди, холин, масло.
Действие:
- за лечение на рани от ухапване на отровни змии
- пречистване на кръвта
- против епилепсия
- кръвоспиращо
- откашлящо
Странични ефекти:
Да се приема по лекарско предписание и под лекарски надзор
Приложение:
- отвара от корени
- отвара от листа