Синоними: потайниче, синя съсънка
Разпространение: Гълъбови очички е билка, разпростренена в широколистни гори и храсталаци и по скалисти места в умерените ширини на Северното полукълбо при надморска височина до1700 м.
Описание: Гълъбови очички е многогодишно тревисто растение развиващо силно, късо, влакнесто коренище. От коренището му излизат по няколко 3-делни, в основата си сърцевидни и целокрайни, събрани са в розетки, тъмнозелени от горната страна и слабо виолетови или светлозелени от долната страна, влакнести, почти кожести листа, достигащи на дължина 2-5 см и ширина 1-4 см.Те се появяват едновременно с цветовете. Цветът на гълъбовите очички е с диаметър около 2 см и е разположен на върха на цветна влакнеста дръжка, достигаща на височина до 15 см. Околоцветникът му е венчевиден, прост, с 6-10 тясно-елипсовидни, целокрайни листчета, достигащи на дължина 10-12 мм и ширина 5-8 мм, с многобройни тичинки и многобройни сребристо-влакнести плодници. Плодът на гълъбовите очички се състои от множество орехчета с дължина 3 мм.
Цъфти февруари-април
Употреба: Използва се надземната част на билката, събрана по време на цъфтежа. Суши се на сянка или в сушилня.
Съдържание на елементи: В гълъбовите очички се съдържа анемонал, гликозиди, сапонини, танини, смола и др.
Действие:
- отхрачващо
- стимулира функциите на черния дроб
- при ревматизъм
- при страхова невроза
- при бъбречнокаменна болест
- при задържане на жлъчен сок в жлъчния мехур
- някои кожни заболявания
Странични ефекти:
При предозиране билката е отровна
Да се приема по лекарско предписание и под лекарски надзор
Приложение:
- студен извлек – 10 пресни листа или 2 чаени лъжички сухи листа се заливат с 250 мл хладка вода, оставя се да престои 8 ч., прецежда се и се изпива на глътки за 1 ден
- запарка – 2 чаени лъжички сухи листа се заливат с 300 мл вряла вода, оставя се да престои 1 ч., прецежда се и се приема преди храна по 1 каф.ч. 3 пъти дневно.