Синоними: вишня
Разпространение: Вишната е разпространена в цялата страна при надморска височина до 1500 м.
Описание: Вишната е дърво с широка кълбовидна корона, с прави или увиснали клони и лъскава кора, с плитко разположени корени с множество издънки, достигащо на височина 8-10 м. Летораслите й в началото са светлозелени, а впоследствие стават червенокафяви. Листата на вишната са лъскави, тъмнозелени, последователни, продълговато елипсовидни, кожести, назъбени, в основата клиновидни, а на върха заострени, с дълги дръжки, голи от горната част и матовозелени от долната, достигащи на дължина 5-10 см и ширина 3-5 см.Цветовете й са бели, с дребни листа, събрани по 2-4 в сенниковидни съцветия в основата, с 5-листни венче и чашка, с многобройни тичинки, достигащи 2-3 см в диаметър.Плодовете на вишната са сферични, тъмночервени, със сладко-кисел и понякога тръпчив вкус, костилкови.
Цъфти април-май
Употреба: Използват се дръжките на зрели плодове
Съдържание на елементи:
Във вишната се съдържат дъбилни вещества, флавоноиди, кумарин, мед, магнезий, желязо, кобалт и калий, пигменти, витамини В1, В6, В12, С, РР, органични киселини, фолиева киселина, захари, пектин, танини, каротин, тлъсто и етерично масло и др.
Действие:
- при заболявания на черния дроб
- при анемия
- при бъбречно–каменна болест
- при артрит, подагра
- засилва апетита
- повишава устойчивостта на организма към радиация
- при психични заболявания
- при продължителна и обилна менструация
Странични ефекти:
Да не се ползва при захарен диабет, стомашна язва, възпаление на белите дробове
Да се приема по лекарско предписание и под лекарски надзор
Приложение:
- отвара – 2 с.л. изсушени дръжки се заливат с 500 мл вряла вода, вари се 10 мин., прецежда се и се пие преди храна по 1 вин.ч. 4 пъти дневно.